RSS

Rozhovor pro časopis FITNESS

   

Jak by jste charakterizovala Váš vztah k výživě? Máte nějaké oblíbené jídlo?
Nemám vyloženě jen jedno oblíbené jídlo, jídlo miluju jako celek. Ráda nakupuju, jsem schopná strávit mezi regály s potravinami hodiny. Baví mě zkoumat složení potravin, objevovat nové potraviny a suroviny. Už v obchodě přemýšlím, s čím by to šlo zkombinovat a jak to asi bude chutnat. Když dělám svým klientům rozbor jídelníčků a neznám složení nějaké potraviny, musím ho zjistit, takže někdy chodím do obchodů jen opisovat informace z obalů. Pokud je to větší obchodní řetězec, skoro si mě nikdo ani nevšimne, ale když zajdu do menšího krámku, zaměstnanci si mě hned všimnou a myslí si, že jsem nějaká inspekce, tak si mě hlídají a chodí mi pořád v patách a já se při tom náramně bavím. Ráda vařím, ale vytvářím si své vlastní recepty. Snažím se vymyslet zdravější varianty běžných jídel. Aby byla zdravější, méně kalorická, přesto dokázala zasytit a dobře chutnala. Také ráda peču. Nejdříve něco upeču podle základního receptu a podruhé už vždycky s daným receptem experimentuji, vyměním normální mouku za celozrnnou, aspoň o polovinu stáhnu množství cukru, přidám vlákninu atd.

Jakou roli ve Vašem životě hraje cvičení a aktivní životní styl?
Sport je můj život. Kdyby mi někdo zakázal sportovat, musel by mě přivázat ke stromu, nebo dát kouli na nohu, protože jsem prostě živel k neudržení. Jsem závislá na adrenalinu a endorfinech a lítám v tom až po uši. Běhám, jezdím na kole, plavu a fitku říkám druhý domov. Sporty jako aerobic a podobně mě nikdy nelákaly, já si prostě při tréninku potřebuju hrábnout na dno. Jsem běžkyně středně dlouhých tratí, (kolem 25 km) většinou terénní běhy do vrchu.

Sport Vás nejspíše hodně obohacuje.
Sport je moje zásobárna životní síly. Kdykoliv mám nějaký problém, ať už menší nebo větší, vždycky mě z toho nakonec dostane sport. Není třeba nad to, když si mi není dobře a jdu si zaběhat v dešti. Proběhnu každou kaluž a potok, bláto mi lítá až do vlasů, ale vrátím se domů tak spokojená. Nebo si jdu zacvičit, i když třeba nemám náladu, protože vím, že po chvilce cvičení mě to úplně chytne a pak se musím prosit a přemlouvat, abych šla domů.

Jste velmi aktivní sportovkyně, jak vypadá Vaše strava? Hřešíte v jídle?
Vzhledem k mé práci  si umím sestavit stravu,  jednak před závodem a během něj, tak abych podala dobrý výkon, ale taky po závodě, aby moje tělo správně regenerovalo. Celé je to o tom, vědět, co vaše tělo v danou chvíli potřebuje a dát mu to. V jídle se snažím moc nehřešit, především přes letní měsíce, kdy je pro mě váha důležitá. V zimě je pak celkově můj stravní režim volnější a dovolím si i trochu alkoholu, jako třeba dobré víno.

Zkusila byste v krátkosti zhodnotit sebe sama, co se týče charakterových vlastností?
Jak je známo, když se má člověk kritizovat, jde to lehce a člověk toho vymyslí dost, ale když má za úkol charakterizovat své pozitivní vlastnosti, už to tak lehce nejde.Často mě lidé charakterizují slovem „sluníčko“. Protože když někam přijdu, tak zářím, je to tak, ale není to o vzhledu, je to o mé vnitřní energii, která ze mě vyzařuje. Jinak jsem hodně cílevědomá, mám pevnou vůli a dokážu být sama na sebe hodně tvrdá, když něco opravdu chci.. “Po tvrdé cestě ke hvězdám“
Když mě někdo potřebuje, jsem tady pro něj, připravená podat pomocnou ruku.

Co sama na sobě považujete za nejkrásnější?
Nejkrásnější je můj smích, on tedy asi není nejkrásnější, ale je šíleně nakažlivý.

Co je pro Vás v životě nejdůležitější?
Nejdůležitější je pro mě být v pohodě, pak jde totiž všechno líp.

Oblíbená kniha?
Co se týče knih, už pár let čtu téměř jen naučnou literaturu. Knihy zdravotnické, o výživě, sportu nebo lidské duši. Když si ale občas najdu chvilku na normální knihu, nejraději mám knihy od E. M. Remarqua nebo Michala Viewegha. Také sbírám kuchařky, zatím jich mám 27.

Oblíbený film?

Mé nejoblíbenější filmy jsou naše české. Ať už je to komedie, nebo hořkost života.

Člověk, kterého si vážím?
Moji úctu má každý člověk, kterému do života zasáhla určitá životní rána, i přes to našel sílu žít a bojovat a ještě byl schopný dokázat něco nad hranice všedných dnů. Třeba sportovci, kterým chybí končetina apod. To jsou pro mě „osobnosti“ ke kterým vzhlížím.

 Z rozhovoru pro časopis FITNESS 1/11

 

4 odpovědi na “Rozhovor pro časopis FITNESS

 1. Kamča Hrbáčová

  08/12/2012 at 09:46

  vztah k výživě mám hodně podobný :) je to vášeň!
  a k tomu sportu bych se taky vyjádřila podobně :) ale zajímalo by mě, jestli máš někdy chvilku, kdy se ti prostě nechce?
  šíleně nakažlivý smích – skvělý! :P
  hezký rozhovor!

   
  • Jana Škramlíková, DiS.

   08/12/2012 at 09:58

   Děkuji ;-) Rozhovor už je starý dva roky, takže vzhledem k současnému pracovnímu vytížení už nesportuji tak extrémně, ale dřív i teď samozřejmě mám dny, kdy se mi prostě nechce =D Myslím, že to má asi někdy každý.

    
 2. Tomáš Marunič

  04/01/2013 at 14:04

  Zdravím Vás..blahopřeji k tomu co děláte..vyzařuje z Vás světlo..ale to Vy víte..děkuji za inspiraci..a přeji Vám vše dobé..:-) T.M.

   
  • Jana Škramlíková, DiS.

   07/01/2013 at 16:37

   Moc Vám děkuji, udělal jste mi radost, tím, co jste napsal. Doufám, že i nadále budou mé články pro Vás inspirací. Přeji Vám nekonečnou radost ze života ;-)

    

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: