RSS

Používejte deodoranty bez hliníkové soli

18 čvc

V létě je spotřeba prostředků proti pocení nejvyšší, ačkoliv antiperspiranty, či deodoranty už se staly součástí každodenní hygieny po celý rok. O to hůř, protože 90% z nich obsahuje hliníkovou sůl, která našemu zdraví rozhodně nic dobrého nepřináší. A ještě hůř, že stále tolik lidí ještě neví, že si denně do podpaží nanáší hliník. Vezměte si do ruky svůj kosmetický přípravek, který používáte proti pocení a hledejte ve složení Aluminum. Pokud jste ho našli a nechcete si dále zanášet tělo hliníkem, je toto článek přesně pro vás.

Prostředky proti pocení můžeme rozdělit na 2 hlavní skupiny a to na Deodoranty a Antiperspiranty. Deodoranty zpravidla fungují pouze jako vůně, ale nezabraňují pocení. Naproti tomu antiperspiranty pocení zabraňují a většinou fungují zároveň jako deodoranty, proto na některých výrobcích najdete oba názvy.

Soli hliníku zabraňují pocení, proto se vyskytují především v antiperspirantech, mohou je ale obsahovat i výrobky popsané pouze názvem deodorant, takže raději čtěte obal od všeho, co je určeno proti pocení, ať už je název jakýkoliv.

Hliník se vyskytuje i v jiné kosmetice, než jen v deodorantech. Dalším zdrojem hliníku jsou kosmetické prostředky na opalování. Hliník se schovává za všemi těmito názvy: Aluminum hydroxide, aluminum oxide, aluminum chlorohydrate, aluminum silicate, aluminum stearate, aluminum octenylsulfate.

Proč je hliník v kosmetice špatný?

Dráždí kůži, což vede k vyrážkám, ekzémům a zvyšuje riziko rakoviny kůže. V případě deodorantů zacpává potní žlázy, což může vést k zánětům potních žláz a už je prokázáno, že podporuje vznik rakoviny prsu (ta se vyskytuje nejčastěji ve vnější horní části, nejblíže podpaží). Je toxický pro nervové buňky a ukládá se v těle.

Tím, že hliník ucpává potní žlázy, zabraňuje přirozenému životně důležitému procesu a to samozřejmě nemůže být bez následku.

Co s tím?

1.) Udržujte si ideální váhu. Ogranismus někoho s přiměřenou hmotností bude mít menší problém s pocením než u člověka s nadváhou, nebo obezitou.

2.) Zlepšete svojí životosprávu. Kdo má špatný jídelníček plný masa, uzenin, mléčných výrobků, cukru, alkoholu aj. nemůže čekat, že jeho pot bude vonět. Snažte se dodržovat obecné zásady zdravého stravování, jezte hodně čerstvých potravin a pijte čistou vodu.

3.) Dbejte na hygienu. Zápach potu způsobují i bakterie na povrchu kůže, proto není od věci se v průběhu dne opláchnout.

4.) Na oblečení záleží. Většinou jsou to umělé funkční materiály používané hlavně pro sportovní oblečení, které reagují s potem jinak než přírodní vlákna a člověk jde rychle cítit. Snažte se více sledovat materiály oblečení a vybírejte si spíše ty přírodní. Pokud se hodně potíte, klidně se v polovině dne převlékněte.

5.) Vyberte si vhodný deodorant. Vše předešlé můžete doplnit vhodným přírodním deodorantem, který vám dopomůže cítit se dobře a zároveň nezanese tělo chemií.  To že je na výrobku napsáno bez hliníku, ještě neznamená, že je vše v pořádku. Kromě hliníku se totiž do kosmetiky přidává spousta dalších látek. Proto je dobré stejně jako u potravin prozkoumat celé složení. A pokud se právě trápíte otázkou, jak se v tom máte vyznat, pořiďte si tuto knihu: Tajemství kosmetiky, Vít Syrový. Naleznete v ní kromě jiného abecední seznam látek používaných v kosmetice a u každé klasifikaci škodlivosti.

Návrhy na přírodní deodoranty: 

Alverde, Fresh Deo roll on

Alverde Fresh Deo Roll on

Dobrý na úplný začátek. Dá se sehnat běžně v obchodě (DM drogerie). Na výběr jsou 3 – 4 druhy pro ženy a 2 druhy pro může. Některé mají čirou konzistenci, ty doporučuji kvůli oblečení více, než bílé krémové, které mohou dělat po čase žluté skvrny.  Cena 70 Kč.

Nobilis Tilia, přírodní deodorant, roll on

271b2dc08a2ea0920bbb109c3083d9b2-deodorant-salvej-novy

Výborný deodorant. Základem je šalvěj, které funguje přirozeně antibakteriálně. Ale na výběr jsou ještě další dva druhy pro ženy a jeden pro může. Výrobna a prodejna této kosmetiky se nachází v Krásné Lípě na severu Čech a stojí za to ji navštívit. Jinak se prodává na různých místech v krámcích zdravé výživy, nebo specializovaných prodejnách přírodní kosmetiky. Také na různých eshopech. Cena je 250 Kč. www.nobilistilia.cz

RaE kosmetika, přírodní krémový deodorant

thumb_full_prirodni_kremovy_deodorant_citron_nature1

Výborný pro ty, kdo mají rádi výraznější vůně. Konzistence krému, který se roztírá do podpaží. Dlouho vydrží vonět. Na výběr asi z 8 druhů. Cena 150 Kč. K sehnání ve specializovaných prodejnách a na eshopu. www.raekosmetika.cz

Weleda, Deo roll-on

citrus_24h_deo_roll-on

S citrusem nesáhnete vedle. Na výběr jsou ale i jiné vůně. K dostání v Dm drogerii, ve specializovaných prodejných a na eshopech. Cena 180 – 220 Kč.

Urtekram, Deo roll on

urtekram-deodorant-roll-on-bez-parfemace-bio-50ml

Obsahuje přírodní kamenec, účinný proti pocení a zápachu. Na výběr je asi 5 druhů. K sehnání ve specializovaných prodejnách a na eshopu. Cena 170 Kč. www.urtekram.cz

Minerální deodorant, tuhý kristal

Minerální deodorant, tuhý kristal

Téměř „nesmrtelná záležitost“, při každodenním použití vydrží i několik let. Aplikuje se navlhčením vodou a potřením kůže. Absolutně bez vůně. (Já nejraději používám kristal v kombinaci s vonným deodorantem). Vyrábí ho spousta značek a je k sehnání i v běžných drogériích. Cena 80 – 300 Kč.

Neuváděla jsme zde tekuté přírodní deodoranty s rozprašovačem. Většinou obsahují alkohol. Ten značně vysušuje pokožku podpaží a může způsobovat nežádoucí reakce na kůži. Mám ho také (citrusový od Alverde), ale využívám ho právě kvůli alkoholu jen občas. Jinak jen skvěle osvěžující :-)

Deoodorantů je mnohem více než jsme zde uvedla, takže teď už je jen na vás, kolik jich vyzkoušíte.

Přeji vám krásné voňavé léto :-D

 

Vlastnosti: , , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: