Receptů na pomazánky nikdy není dost. Hlavně na ty z luštěnin, které se v rodinách nevyrábějí tak často, jako třeba tvarohové a jiné živočišné. Fazole obsahují kvalitní rostlinné bílkoviny, vlákninu a minerální látky.
Suroviny: / 4 – 6 porcí
- 100 – 150g suchých bílých fazolí Navy
- 1 hrstička řasy kombu
- 1 PL ghí (přepuštěné máslo)
- 1 PL lahůdkového droždí
- 1 – 2 ČL umeocta
Příprava: / 12h namáčení fazolí / 45 minut vaření
Fazole večer namočíme do vody a necháme přes noc při pokojové teplotě. Druhý den slijeme, vložíme do tlakového hrnce, zalijeme novou vodou, přidáme řasu a vaříme 30 minut od natlakování. Po uvaření slijeme a část vývaru schováme. K fazolím s řasou přidáme umeocet, ghí, droždí a vše rozmixujeme tyčovým mixérem. Postupně podle potřeby můžeme přilévat vývar.
Rady a tipy:
- Pomazánka vydrží v lednici 3 dny včetně dne výroby.
- Nebojte se dát si větší vrstvu.
- Já mám nejraději pomazánku ještě teplou na náš domácí kváskový chléb. Když další den po vyndání z lednice nechci jíst pomazánku studenou, vložím ji na chvíli do vodní lázně nahřát.
- Umeocet je forma soli šetrná k ledvinám a působí velmi zásadotvorně.
- Řasa zlepšuje stravitelnost luštěnin, dodává zpět vyvařené minerály a do těla navíc přináší tu nejjemnější vlákninu.
- Pokud máte rádi čerstvé bylinky, můžete je použít nasekané přímo dovnitř pomazánky, nebo na posyp. Výborný se hodí libeček, nebo petrželka.
- Přepuštěné máslo si vyrobíte snadno doma a mnohem levněji, než je k dostání v obchodě. Jeho výrobu budu ukazovat také na kurzu pečení kváskového chleba 21.10.2017.