RSS

Půst pro pokročilé

10 dub

Cílem půstu je nechat na chvíli odpočinout náš trávicí systém a odlehčit organismu jako celku.  Díky tomu, že se naše tělo nemusí během půstu tolik vyčerpávat zpracováváním potravy, má více energie na čistící a opravné procesy.  

Zelené smothie

Na rozdíl od půstu pro začátečníky, začínajícího rýží, ke které se postupně přidávají další potraviny, začíná půst pro pokročilé jen zeleninou a obsahuje i den pouze na tekutinách. Proto je vhodný pro někoho, kdo už má s půstem alespoň malou zkušenost. Pokud máte zájem držet tento půst, přečtete si prosím nejdříve půst pro začátečníky.  Napsala jsem ho před několika lety a podle dotazů do něj postupně připisovala všechny důležité informace, které už zde znovu vypisovat nebudu. Zároveň je pod článkem ke dnešku 96 komentářů, kde se můžete dozvědět spoustu dalších cenných informací přímo od lidí, kteří už mají půst za sebou.

Stručné schéma půstu:

1. fáze (1 – 3 dny) – zelenina, (ovoce)
2. fáze (1 – 3 dny) – voda, čaj (TUTO FÁZI MŮŽETE VYNECHAT)
3. fáze (2 – 3 dny) – zelenina, (ovoce)
4. fáze (2 – 4 dny) – zelenina, rýže
5. fáze (2 – 3 dny) – zelenina, rýže, luštěniny

Podrobnosti:

Jak vidíte, sami si můžete zvolit, jak bude každá fáze dlouhá. Je to o tom, poslouchat své tělo, vnímat jak se cítíte, a podle toho si  aktuálně volit délku jednotlivých fází. Můžete tak mít 8 denní půst, nebo až 16 denní. Před každým půstem si stanovím, jak dlouhý chci půst mít, ale někdy se stane, že se necítím ideálně, tak se v průběhu rozhodnu ho zkrátit, nebo to naopak jde výborně, tak toho využiji a půst prodloužím. Buďte připraveni dělat v průběhu půstu změny podle aktuálního stavu, nehledě na to, jak dlouhý půst jste plánovali. Držet půst není samozřejmě nic lehkého. Člověk musí vědět, proč to dělá, což by mu mělo přinášet dobrý pocit spolu s tím, jak se i tělu začne odlehčovat. Pokud by to ale mělo být jen utrpení,  není to správně. 

Nezapomeňte pár dní, hlavně den před začátkem půstu, snižovat příjem jídla. Mě se osvědčilo den před půstem jíst naposledy oběd a v době kolem svačiny, či večeře už jen kousek zeleniny.

1. Fáze ⇒ je na zelenině. Měla by být částečně tepelně zpracovaná a částečně syrová. Takže si můžete místo snídaně, oběda a večeře udělat vývar a jako svačiny zeleninové smothie, nebo šťávu. Tepelně zpracovaná zelenina nesmí vychladnout. Já to dělala tak, že jsem si ráno k snídani uvařila vývar, odebrala do termosky část k obědu a večer jsem si zase udělala čerstvý. Do vývaru vždy přidejte trochu miso pasty. Zeleninu, ze které děláte vývar, můžete sníst v celku, nebo ji rozmixovat s vývarem a udělat si tak hustou polévku. Zároveň ji nemusíte jíst vůbec, ale ještě si tak snížíte příjem energie. Zásadně nic nesolte, ale o tom dost píšu v půstu pro začátečníky. Do šťáv a smothie můžete přidávat malý kousek ovoce, aby jste měli trochu více energie, ale nemusíte. Pokud směřujete ke dnům bez jídla, pouze na tekutinách, druhý a třetí den můžete snižovat porce smothie, šťáv a vývarů a dávat více samotných tekutin.

2. Fáze ⇒ po celý den pijte čaj, vodu a můžete zařadit 2x miso polévku (jen horká voda a trochu misa). Další den ráno se rozhodněte podle pocitů, jestli budete pokračovat dnem na tekutinách, nebo zařadíte zpět zeleninu. Pokud se na to necítíte, tuto fázi můžete vynechat. I když ji vynecháte, můžete si ve fázi jedna postupně zmenšovat podíl zeleniny a zvyšovat podíl tekutin a pak to zase postupně navyšovat, nebo můžete ve fázi 1 a 3 jíst všechny dny stejně jako první den půstu. Vidíte, že je opravdu hodně možností, jak to udělat, aby jste si půst co nejvíce přizpůsobily sobě a tomu, aby jste ho zvládli.

3. Fáze ⇒  stejná jako fáze 1. Můžete hned naskočit do schématu 3 vývarů a 1 – 2 svačin ve formě smothie a šťáv, nebo začít postupně s menším počtem zeleniny a větším podílem tekutin a stupňovat si to.

4. Fáze ⇒ v základu je stejná jako fáze 1. a 3.  ale k vývaru se přidává porce rýže. Gramáže, způsob vaření a druhy rýže jsou uvedeny podrobně v půstu pro začátečníky.

5. Fáze ⇒ stejná jako fáze 4, ale k rýži se přidává luštěnina. Buď ji můžete vařit samostatně, nebo rovnou spolu s rýží. Doporučuji začít loupanou červenou čočkou, přejít na neloupanou červenou, nebo zelenou čočku a poté cizrnu, nebo mungo fazolky.

Každý den zařazujte alespoň hrstičku klíčků. Můžete je mixovat do smothie, nebo sníst samostatně v rámci hlavních jídel (vývarů). Stejně tak můžete přidat trošku kvašené zeleniny.

Každý den, 1 – 2x rozmíchejte do vývaru trochu misa.

K vaření vývarů, rýže a luštěnin používejte řasu. Na kratší vaření arame, nebo nori, k delšímu vaření kombu. Stačí malý kousek.

Nezapomínejte důkladně žvýkat a jíst v klidu.

Smothie ⇒je hustá šťáva z ovoce a zeleniny. Plody v ní zůstávají celé a šťávu je většinou potřeba naředit vodou. Nejzdravější je tzv. zelené smothie, jehož základem je čerstvá listová zelenina. To ale nebývá chuťové příliš atraktivní, tak se přidává kousek ovoce, může to být jablko, banán apod. Kořenová zelenina nebývá v tomto druhu nápoje moc chutná.

Šťávy z odšťavňovače ⇒ jsou řídké, jelikož vláknitá část zeleniny a ovoce je oddělena. Na přípravu těchto šťáv se hodí spíše tvrdá zelenina (mrkev, červená řepa, květák…) a pevnější ovoce. Základ by měla vždy tvořit zelenina. Může být samostatně, nebo s přidáním menšího podílu ovoce.

Pitný režim ⇒ první ranní čaj a poslední večerní dávejte heřmánkový, přes den střídejte čistící čaj, případně banchu, kopřivový apod. Pokud budete mít chuť na vodu, určitě volte filtrovanou, nebo převařenou.

Doplňky ⇒ můžete přidat mladý ječmen, pšenici, chlorelu, Take Me směs, ostropestřec, kopřivu a jiné doplňky podporující čištění. U zvoleného doplňku si přečtěte, jak se užívá, tj. kolikrát denně, v jakém množství, s jídlem, před, nebo po atd.

Poznámky:

  • Než začnete držet půst, ujasněte si, jak se budete stravovat po jeho skončení. Pokud je vaše stravování špatné, nemyslete si, že půstem se vše vyřeší. Jako první si dejte do pořádku svůj jídelníček a teprve když budete mít pocit, že už nemáte co zlepšovat, přidejte si půst, jako další posun vašeho snažení. Nemá smysl se čistit, když do sebe vzápětí zase začnete házet „bordel“.
  • Půst je vhodné držet 2x ročně a to na jaře a na podzim. Jak už jsem psala, hlavním smyslem je pročistit si organismus, nechat odpočinout trávicí systém a tělo jako celek.  Nejednou jsme se setkala s tím, že někdo drží půst opakovaně jako kompenzaci období obžérství a skáče tak od přejídání k půstu. Pro tělo jsou to neustálé výkyvy z extrému do extrému a samozřejmě mu to spíš škodí, než prospívá.
  • Pokud nežijete v domácnosti sami a nemůžete se během půstu odstěhovat na opuštěný ostrov :-D, je dobré sdělit svým nejbližším, rodině, kolegům v práci aj, že se chystáte držet půst. Možná si myslíte, že je to zbytečné, ale věřte mi, že oceníte, když se nebudete muset během půstu vysilovat vysvětlováním, proč jíte jen zeleninu apod.. Je také dobré alespoň trochu vysvětlit, proč to děláte, jak to probíhá a že se nemusíte cítit ideálně. Když okolí uvidí, že nejste ve své kůži, bude vědět proč a nebude vás odrazovat hloupými řečmi, nabízet vám jídlo, nebo zatěžovat něčím, co se dá vyřešit jindy.
  • Během půstu se snažte co nejvíce šetřit energii, takže CO NEMUSÍTE, NEDĚLEJTE. Nesnažte se zvládnout vše jako za normálních okolností. Odpočívejte, jak jen to bude možné.
  • Odpočinout si musí nejen tělo, ale i duše. Pokud vám to bude milé, zařaďte meditaci, nebo kteroukoliv jinou relaxační techniku. Zkuste být co nejvíce zaměření do sebe.
  • Po půstu si spočítejte, kolik dní jste ho drželi a přesně tolik dní si nechte na zařazení do normální stravy. Tyto doběhové dny by měly být na čistě rostlinné stravě, bez jednoduchých cukrů. Postupně zařazujte jiné druhy obilovin, trochu soli, oleje, bylinky, ovoce a další potraviny. K pravidelnému pití kávy se pokud možno už nevracejte.
  • Pokud jste muž, tuto poznámku už číst nemusíte :-) Ze zkušeností je dobré naplánovat půst tak, aby do něj nezasahovala menstruace. Ideální je začít s půstem hned po jejím skončení. S menstruací je spojena větší únava, slabost, zvýšená touha po jídle, psychické napětí apod. a to průběh půstu dost ztěžuje. Je však na vás, jak se rozhodnete, pokud se cítíte na to, zvládnout to i během svých dní, budete mít alespoň dvojí čištění. Je také fajn, pozorovat, že menstruace po půstu mívá lepší průběh, je méně bolestivá, slabší, trvá kratší dobu apod.  Záleží ale na tom, jak moc máte zanesený organismus, jestli to pocítíte hned po půstu, nebo až po delší změně svého stravování. Přibližně kolem 10. dne od začátku půstu můžete slabě krvácet, a je úplně jedno, v jaké fázi cyklu jste, patří to k čištění.

Všem, kdo se do toho pustí, přeji co nejpříjemnější průběh a co nejúžasnější pocit po dokončení :-)

 

Vlastnosti: , , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: