RSS

Pravda o mléce

27 led

Proč si tuto knihu přečíst? 

pravda-o-mlece

Před deseti lety jsem byla na své první přednášce o výživě. Seděla jsem tam a poslouchala o tom, jak jsou mléčné výrobky špatné a nezdravé. Do dnes si pamatuju, jak jsem si říkala, kam jsem to vlezla a co je to za šílence. Do té chvíle jsem žila v přesvědčení, že mléčné výrobky jsou zdravé a ve výživě nezbytné. Dokonce jsem chtěla v půlce odejít. Ještě, že jsme to neudělala. Během zbytku přednášky bylo všechno vysvětleno a dávalo to smysl. Na konci přednášky jsem si koupila knihu Radost z jídla, kterou psali přednášející, Vladimíra Strnadelová Jan Zerzán. Musela jsme si připustit, že může být i jiná pravda, než jak je nám o mléčných produktech od jak živa prezentována společností.

Dnes už vím, že mléčný tuk nepatří mezi ty zdraví prospěšné, je to jeden z těch, co se podílí na ucpávání cév. Mléčný cukr laktózu po pár letech života nedokážeme zpracovat a tak stoupá počet lidí trpících intolerancí. Mléčná bílkovina kasein je sice na jedné straně kvalitní bílkovina, ale na druhé straně se velkou měrou podílí na vzniku rakoviny, cukrovky a další nemocí. Poslední argument, který zbývá zastáncům mléka, je ten, že mléko je významným a těžko nahraditelným zdrojem vápníku. Tělo ale spotřebuje více vápníku, než je v mléce obsaženo na odkyselení organismu, které nastává po jeho konzumaci. Existuje termín „Vápníkový paradox“, který poukazuje na fakt, že v zemích s nejvyšší konzumací mléčných produktů je také nejvyšší výskyt řídnutí kostí a naopak v zemích, kde se mléko vůbec nekonzumuje, tuto nemoc neznají. Mléko také zahleňuje, ale západní medicína to stále popírá. Mohla bych pokračovat ještě mnoha argumenty, proč mléko není nejvhodnější potravina.

Jestli vás tohle téma zajímá a chcete se o mléce dozvědět více, je právě pro Vás určená kniha Pravda o mléce, kterou přeložila a doplnila Jarmila Průchová. Kromě výše zmíněných informací se dozvíte spoustu nových souvislostí týkajících se mléka.

Začít by jste mohli i koupí týdeníku Květy, který vyšel včera 26.1.2017. Všem ho doporučuji. Jsem překvapená, že kromě vlivu mléka na naše zdraví je v článku zahrnuta i část o tom, jak neetickým způsobem se mléko získává. S těmito informacemi se běžně setkávám pouze v odborných knihách, nebo odborných časopisech. Konečně tyto informace čím dál více prosakují.

casopis-kvety-stop-mleku

 

 

Vlastnosti: , , ,

5 odpovědí na “Pravda o mléce

 1. Jerry

  02/03/2017 at 20:09

  Pokud si za svými názory opravdu chcete stát, zkuste se spojit s prof. MVDr. Lenkou Vorlovou, Ph.D., která přednáší v Brně na Veterinární a farmaceutické univerzitě, mlékem se zabývá celý život a chová názor značně odlišný.

   
  • Jana Škramlíková, DiS. Kopírování obsahu stránek, nebo jejich částí je bez souhlasu autora zakázáno!

   02/03/2017 at 20:20

   Spojovat se s ní nebudu. Každý názor má své zastánce i odpůrce a je na každém, na jakou stranu se postaví. Pokud paní Vorlová přednáší na veterinární a farmaceutické univerzitě, tak je jasné, na jaké straně stojí. J.

    
   • Jerry

    02/03/2017 at 21:03

    Pokud si volíte stranu podle názorů a ne podle jasně podložených vědeckých důkazů, které stojí za celoživotní prací profesorky Vorlové, vypovídá to o Vás, že nechcete vidět fakta. Kdo je obeznámen s opravdu vědeckými důkazy, stranu volit nemusí.

     
   • Jana Škramlíková, DiS. Kopírování obsahu stránek, nebo jejich částí je bez souhlasu autora zakázáno!

    03/03/2017 at 08:26

    Bylo mi jasné, že ještě napíšete :-) I když jsem zastánce nekonzumace mléka, nechodím na stránky jiných blogerů, a kohokoliv jiného, kdo propaguje mléko, abych se s ním přela o prospěchu či neprospěchu mléka. Každý má volbu psát si co chce a číst, co che. Takže pokud se s mým názorem neztotožňujete, prostě mé stránky nečtěte. Co se týče p. Vorlové, zajímá se sice o tuto problematiku celý život, ale jde o to, v jakém smyslu. Můžu si celý život vyhledávat argumenty proti mléku, nebo studovat ty pro mléko a u každého toho najdu spousty, můžu své argumenty postavit na pevných základech a budu mít své posluchače. Vy víte, zda p. Vorlová dostatečně zkoumá i proti argumenty a proti studie? Největší studie na světě ohledně stravování a zdraví prokázala jednoznačně škodlivý vliv živočišné stravy. Jak vidíte, vědecky podložené důkazy jsou na obou stranách, takže i když je nastuduji, musím si stranu zvolit. Mám za sebou 10 let praxe s klienty a ať už studie mluví tak nebo tak, výsledky kterých s klienty dosahujeme omezením živočišné stravy, mluví samy za sebe: zlepšení stavu cukrovky, ústup rakoviny, vymizení problémů jako alergie, ekzemy, pálení žáhy, zvýšená hladina cholesterolu, bolesti kloubů, hlavy, únava apod. Za svými názory si stojím, ale Vám ani nikomu jinému je nenutím, čtěte stránky vychvalující mléko a konzumujte mléko :-)

     
 2. Tomáš

  09/04/2018 at 08:52

  Každá studie má nějakého svého zadavatele a ten to dělá z nějakého důvodu…a proto se taky spoustu věci člověk vůbec nedozví nebo se zpožděním a většinou se je dozvídáme tak jak si zadavatel objednal a začíná to průzkumy preferencí politiků a končí vědeckými studiemi a prospěšnosti či škodlivosti toho či toho…postupně jak pročítám články a sleduji videa…tak se přikláním na stranu těch, co živočišnou stravu považují za ne příliš vhodnou pro naše těla.

   

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: