RSS

Jak překonat nástrahy na cestě k lepší životosprávě

22 úno

Jako vždy na začátku roku má mnoho z vás předsevzetí, změnit svoji životosprávu k lepšímu, „budu zdravě jíst a cvičit“! Leden už je za námi a novoroční záchvat cvičení a zdravého stravování začíná opadat. Ale kdo opravdu chce, ten vydrží. Na cestě k lepší životosprávě však čeká mnoho nástrah, se kterými mnozí nepočítají a mohou je nepříznivě zaskočit.

 

 • Dělejte to pro sebe

Změna jídelníčku je pro mnohé velký zásah a je k tomu potřeba odhodlání a pevné přesvědčení, že je to opravdu to, co chcete. Proto se k takovému kroku nenechte od nikoho nutit. Vaše rozhodnutí musí vycházet z vás. Jinak je to zbytečná a nepříjemná práce, která vám přinese akorát znechucení a k ničemu nevede.

 • Musíte z toho mít radost

To co děláte, by vám mělo přinášet potěšení. Pokud budete dělat něco s odporem, je to k ničemu. Nenuťte se jíst něco, co vám nechutná, jen proto, že je to zdravé. Je spousta zdravých potravin, a těch pár, která vám zrovna nechutnají, jsou v tom množství jako zrnko písku. Zároveň si nevybírejte sportovní aktivitu, která vás nebaví, jen proto, že se o ní třeba říká, že je nejúčinnější. Jedině, když vás to bude bavit, u toho vydržíte dlouhodobě.

 • Neberte si toho na sebe příliš

Přestat kouřit, začít cvičit, zdravě jíst… Každý z těchto kroků je změna, která vyžaduje určité úsilí, čas a trpělivost. Pokud na sebe navalíte všechno najednou, je velké riziko, že byste to nemuseli zvládnout. Proto se věnujte nejprve jedné změně, a až ve chvíli, kdy si na změnu zvyknete a cítíte, že už v tom umíte chodit, začněte s další.

 • Nespěchejte, dejte si na změnu čas

Než si vyladíte jídelníček, ochutnáte všechny nové potraviny a nový režim se vám vryje natrvalo pod kůži, může to trvat týdny i měsíce. Nemá proto cenu nakoupit si při prvním nákupu plnou lednici a špajs neznámých potravin, postupně je nechat zkazit a vyhodit, protože nevíte co s nimi.

 • Buďte na sebe hodní

Nikdo netouží po tom, aby se k němu druzí chovali špatně, ale mnohdy se tak chováme sami k sobě. To co bychom jiným odpustili, sobě ne. Když za vámi přijde kamarádka, přiznat se, že se včera neudržela a snědla kousek dortu, určitě na ní nezačnete křičet, co to proboha provedla, ale uklidníte jí, že se zas tak nic hrozného nestalo. Zkuste být sami pro sebe nejlepším kamarádem, či kamarádkou.

 • Zapomeňte na černobílou

Všechno, nebo nic. Pravidlo černobílé, které je typické pro poruchy příjmu potravy, ale velmi často se vyskytuje při snaze změnit jídelníček. Někdo to má nastavené tak, že všechno striktně a velmi přísně dodržuje, a když se stane, že něco pokazí, má najednou pocit, že nic nemá cenu. Všechnu dosavadní snahu hodí za hlavu a vrátí se ke starým stravovacím návykům. Každý, byť i malý krok na cestě je posun vpřed k vytyčenému cíli. Myslíte si, že jedno jediné nevhodné jídlo může zkazit celotýdenní snahu? Nebo že není žádný rozdíl, mezi týdnem kdy jíte 7 dní špatně a týdnem, kdy jíte 6 dní dobře a jeden den špatně? Samozřejmě že je a velký. Takový výkyv sice není ideální pro zažívací trakt, ale když se to nebude stávat každý víkend, nic se neděje. Pokud se něco nepovede, nevadí, hlavně se co nejdříve vraťte na správnou cestu.

 • Hlavně si nemyslete, že se to už nikdy nestane, jsme jenom lidi

Největším omylem je myslet si, že když se už nějaký čas držíte nových, správných stravovacích zásad, cítíte se dobře, staré potraviny či jídla vám nechybí, nemáte chutě na sladké, že už se nikdy v životě nepřejíte, nesníte páté přes deváté, nebo celou tabulku čokolády. Pokud si tohle myslíte, ve chvíli kdy se to stane, můžete mít pocit selhání. Ale o žádné selhání se nejedná, je normální, že se takové věci občas dějí a čas od času dít budou. Někdy je čokoláda to jediné, co pomůže, když se všechno v životě nedaří zrovna tak, jak bychom chtěli. Až zase někdy splácáte páté přes deváté a bude vám těžko, hezky si vynadejte a poté se opět držte svých správných stravovacích návyků.

 • Nejhorší je hřešit a nepochutnat si!

Pokud se rozhodnete zahřešit, kupte si to nejlepší, abyste měli jistotu, že si opravdu pochutnáte. Není moc příjemné, zjistit po snězení něčeho, co se zdálo jako velmi chutné, že jste po měsíci zhřešili a vůbec si nepochutnali.

 • Žádné výčitky!

Občasné zařazení oblíbeného jídla nespadajícího zrovna do zdravé výživy plánujte, pečlivě vyberte, a jelikož jste si ho sami dovolili, nemusíte mít žádné výčitky a můžete si ho pořádně vychutnat. A pokud to plánované není, ale je to řekněme jakýsi „chvilkový zkrat vaší pevné vůle“, ani tak si nic nevyčítejte, co se stalo, stalo se, a nemá cenu trápit se něčím, co už stejně zpět nevrátíte. Odlehčete následující jídlo, nebo zařaďte jedno cvičení navíc a hřích je odčiněný.

 • Nebuďte na to sami

Správný parťák na cvičení, nebo ten, co se k vám přidá na cestě k lepšímu stravování, může být k nezaplacení. Může vás vytáhnout na cvičení, když vás vaše lenost přemlouvá, abyste si lehli k televizi, nebo se můžete střídat ve vaření. Je už na vás, jak se sladíte, každopádně je fajn, mít se o koho opřít.

 • Nebuďte na nikom závislí

Mít parťáka je fajn, ale nesmí na něm vaše snažení záviset. Určitě víte, o čem mluvím. Váš partner napíše, že dnes na cvičení nemůže a vy si rádi najdete záminku, proč nejít taky. S tím byste daleko nedošli.

 • Posuňte hubnutí na vedlejší efekt

Úzkostná sebekontrola, vážení, neustálé přemýšlení nad jídlem… Zapomeňte na to. Myslete v první řadě na to, že to děláte pro své zdraví. Snížení hmotnosti nechte jako vedlejší efekt, nebude vás to pak tolik stresovat.

 • Važte se maximálně jednou týdně, nebo vůbec

Váha není tím nejlepším ukazatelem vašich výsledků. Změna životosprávy k lepšímu sebou zpravidla přináší mimo jiné pozitivní naladění a celkově výborný pocit. Což však může absolutně zkazit stoupnutí na váhu a zjištění, že číslo se ani nehnulo. V tu chvíli zapomenete i na to, že už nejste unavení, zlepšilo se vám trávení, kondice atd. Zapomeňte na číslo na váze. Pokud změníte jídelníček a zároveň cvičíte, dochází k úbytku tukové tkáně a přírůstku svalové hmoty, což ve výsledku může na váze vypadat, že se neděje vůbec nic. Změny jsou ale viditelné na tvaru postavy a poznáte je dobře na oblečení. Proto raději věřte krejčovskému metru a vašim kdysi těsným kalhotám.

 • Rozkouskujte si cestu na menší cíle

Chcete zhubnout 30 kilo a zdá se vám, že cíl je v nedohlednu? Každé kilo dolů je super, proto si zvolte menší postupné cíle. V tomto případě třeba ideálně po 5 kilech. Cesta k vysněné postavě pro vás pak bude mnohem schůdnější a příjemnější.

 • Nezapomínejte se pravidelně odměňovat

Za každý dosažený cíl se nezapomeňte odměnit. Kupte si nové elasťáky na cvičení, zajděte do lázní….

 • Nenechte se odradit závistí druhých

Je zajímavé, že když si v restauraci objednáte ovarové koleno, nikdo se nad tím nepozastaví, nikdo vám nepřijde mluvit do duše, kolik je v takovém jídle cholesterolu, že si ucpáváte cévy atd. Ale vybalíte si ke svačině mrkev a už se někdo ptá „ty držíš dietu“? Pokud do vás někdo bude „rýpat“ ať už kvůli tomu co jíte, nebo třeba proto, že každé ráno chodíte běhat, věřte mi, je to ve většině případů závist. Zpravidla ten, co do vás rýpe, by sám chtěl udělat změnu, ale nemá na to.

Vydržte a výsledky se dostaví!
Přeji vám mnoho úspěchů na cestě k vašemu cíli.

 

Vlastnosti: , , ,

3 odpovědi na “Jak překonat nástrahy na cestě k lepší životosprávě

 1. Lucie P.

  22/02/2015 at 16:26

  Také už jsem zjistila, že změna nejde ze dne na den. Proto jsem začala postupně zařazovat do jídelníčků nové a zdravější potraviny a říkám si, že každé zdravé jídlo se počítá a je lepší, než to nezdravé. Začla jsem tím, že jsem si přestala sladit čaje a kávu a mám z toho denně radost :) Nejlíp se mi daří dělat zdravé snídaně (teď jsem si hodně oblíbila fermentovanou kaši) a svačiny, nejhůř obědy. Často se mi stává, že když se snažím uvařit nějaké zdravější zeleninové jídlo, tak mi to potom nechutná. Neměla byste prosím tip na nějakou kuchařku nebo stránky, kde jsou opravdu dobré zdravé recepty? Plno věcí co nacházím se mi nelíbí už jen při popisu receptu, ani se nedivím že spousta lidí potom říká že co je zdravé není dobré. Přijde mi, že dobrých zeleninových zdravých jídel je strašně málo :( Maso jím, ale mám období kdy maso nemůžu ani cítit a potom nemám pořádně co jíst.

   
  • Jana Škramlíková, DiS. Kopírování obsahu stránek, nebo jejich částí je bez souhlasu autora zakázáno!

   08/04/2015 at 10:00

   Dobrý den, je výborné, že se snažíte zlepšovat svůj jídelníček. Nevím, co přesně myslíte zeleninovými jídly, jelikož čistě zeleninový oběd Vás nezasytí. Základem hlavního jídla vždy musí být obilovina (oves, jáhly, rýže, těstoviny, vločky, pečivo…), k ní se přidá zdroj bílkovin. Ideálně těch živočišných, které nahradí maso (luštěniny: čočka, hrášek, fazole, tofu, tempeh, sojové maso…). Jako třetí součást je zelenina a čtvrtá trochu tuku (rostlinné oleje, semínka, oříšky). Komplex těchto čtyř složek Vám zajistí pořádné jídlo, kterému nic nechybí a je zdraví prospěšné. Některé recepty na obědy určitě naleznete na mých stránkách v rubrice hlavní jídla. A jako kuchařku, určitě jedna z nejlepších je tato https://skramlikova.wordpress.com/tag/biolenka/. Hezké Jaro

    

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: