RSS

Neztrácejte motivaci a získejte radost z pohybu

03 led

U kolika z vás asi zaznělo v novoročním předsevzetí „zhubnu“, „budu víc cvičit“ a podobné sliby? O těchto předsevzetích se mluví celkem skepticky, jelikož jejich plnění obvykle netrvá dlouhou dobu. Proč tomu tak je, a co udělat, aby to letos bylo jinak?

Pokud se jedná o sportovce, pro které pravidelná pohybová aktivita znamená životní styl, není o čem mluvit. Ale pokud se někdo ke cvičení musí přemlouvat, třeba právě formou novoročního předsevzetí, potřebuje motivaci, proč se vůbec namáhat. V takovém případě je hnacím motorem především touha po štíhlosti, což ale může být právě kámen úrazu. Když se cíl dlouho nedostavuje, vaše motivace a chuť do cvičení klesá.

Cvičte s chutí a pro radost z pohybu 

 • Změňte svoji motivaci. Necvičte pro to, že chcete zhubnout. Cvičte pro dobrý pocit ze sebe sama, který budete mít nesporně po každém cvičení. Cvičte, abyste si zvýšili fyzickou kondici – zlepšíte si práci srdce, prokrvíte tělo, prodýcháte plíce a zlepšíte práci mozku. Cvičením také dochází k lepšímu držení těla a můžete si díky němu zlepšit určité zdravotní potíže, ať už se jedná o ztuhlý krk nebo vysoký cholesterol.
 • Hubnutí vnímejte jako vedlejší efekt. Pokud jste se dlouhodobě aktivně fyzicky nehýbali, pravděpodobně budete mít ochablejší svalstvo. Vlivem cvičení dochází ke zpevnění a také nárůstu množství svalové hmoty, proto i když zároveň spálíte část zásobního tuku, na váze se nemusí nic projevit. Takže i když váha bude stát zpočátku na stejné hodnotě, nezoufejte, neznamená to, že se nic neděje. V takovém případě jako měřítko poslouží spíše tělesné obvody, především problémových partií, kde očekáváte úbytek. Také se můžete nechat zvážit na speciální váze, která měří množství tukové a svalové tkáně.
 • Neskákejte do cvičení po hlavě a na tvrdo. S velkým odhodláním se často vrhnete do cvičení a naložíte na sebe příliš. Pokud začnete s vysokou intenzitou tréninků, snadno se můžete přetrénovat. Svalová bolest a únava je silnou demotivací pokračovat ve sportovní činnosti. V horším případě se ale také můžete zranit, což vám zcela znemožní sportovní aktivity.
 • Využijte služeb osobního trenéra. Pokud budete vědět, že cvičíte správně, bude vám cvičení přinášet potěšení. Pokud ale cvičíte s pocitem, že ani nevíte, jestli cvičíte správně, a jestli vám cvičení přinese výsledky, podřezáváte si pod sebou větev, protože to je rychlá cesta k tomu, říct si, jestli to vůbec má cenu. Nepodlamujte svou motivaci. Zároveň díky odbornému dohledu předejdete již zmíněnému přetrénování či zranění a s pomocí trenéra si také můžete zlepšit například bolesti zad a jiné problémy.
 • Najděte si partnera na cvičení, pokud cítíte, že to sami nezvládnete. Ovšem povídání si nechte až k posezení u kafíčka po tréninku. Často se totiž stává, že strávíte ve sportovním centru hodně času, ale prakticky toho moc nezvládnete. Opíráním se o bar a konverzací s kamarádkou se do formy nedostanete. A pokud spolu hovoříte během cvičení, na cvik se nesoustředíte a už vůbec se vám nemůže podařit správně dýchat. I když na vás sportovní partner zrovna nemluví, může se na vás usmívat a dávat vám tak najevo, že v tom nejste sami.
 • Každý měsíc si kupte něco pěkného, co se váže k vaší sportovní činnosti. Například novou sportovní tašku, lahev na pití, elasťáky nebo fitness rukavice. Cokoliv, co vám zase zvedne motivaci a radost ze cvičení. Po čase pak zjistíte, že máte slušnou tréninkovou výbavu, tudíž už to přeci nemůžete vzdát.
 • Pořiďte si hudbu do uší. Ať už je to Mp3 přehrávač, Ipod, nebo hudba z telefonu. Říkáte si proč si pouštět svou hudbu, když se ve sportovních centrech pouští hudba do éteru? Důvodů je spousta
  1. Hudba může naladit výbornou atmosféru a chuť docvičení, ale jen pokud je podle vašeho gusta. Tu vám ale nikdo nezajistí. 2. Můžete být svědkem rozhovoru, který vám není příjemný, ale ač nechcete, nejde přeslechnout. Přišli jste si odpočinout, vyčistit hlavu a teď posloucháte příběh vztahové krize. 3. Vlastní hudbou si vytvoříte vlastní svět, bez rušivých elementů, který vám může zajistit dokonalou koncentraci pro vaše cvičení.
 • Upravte svojí stravu za pomoci nutričního poradce. Mnohdy za vaším neúspěchem stojí špatně složený jídelníček. I přesto, že jste poctivě cvičili, se často nedostavují očekávané výsledky. Nechte si poradit od odborníka. Pokud spojíte tréninkový plán se správným stravním režimem, výsledky se brzy dostaví.
 • Vyhněte se tréninkové nudě. Pokud si například zvolíte pravidelné cvičení ve fitnessu, určitě ho prokládejte i jinými aktivitami, jako je například spinning, zumba, trx, prostě cokoliv, co je od vašeho tréninku odlišné, odehrává se v jiném prostředí a v okruhu jiných lidí. Tyto aktivity zařazujte 1 – 2x za 14 dnů.

Věřím, že ze svého novoročního předsevzetí tentokrát nepolevíte. Na jaře se budete moci těšit z odměny za vaši dřinu, v létě ji můžete představit ostatním, na podzim už je z vás sportovní typ a do zimy je cvičení neodmyslitelnou součástí vašeho života. A hned máte na další rok o jedno předsevzetí méně.    

 

Vlastnosti: , , , ,

10 odpovědí na “Neztrácejte motivaci a získejte radost z pohybu

 1. chroustiik

  03/01/2012 at 14:15

  Dobrý den, díky za zajímavý článek. Jakmile doberu atb a dám se trochu dohromady, pustím se do rozumného cvičení:) už se těším!
  Pěkný den,
  Lenka

   
  • Jana Škramlíková, DiS.

   03/01/2012 at 14:20

   Dobrý den, přesně tak, vždy je důležité začít cvičit, až když je tělo zdravé a zatěžovat jej zpočátku pozvolna, jelikož i po skončení nemoci je organismus oslabený. Ať Vás cvičení baví. Pěkný den.

    
 2. Miroslav Sázovský

  03/01/2012 at 16:25

  Moc pěkně napsané. Já osobně si přesně stanovil cíl, který není zaměřený na zhubnutí, ale na lepší psychické a fyzické kondici. Přeci jen se říká: „Ve zdravém těle, zdravý duch…“ Pravidelně studuji tvé články a jednou zajímavou motivací může být skupina lidí, kteří společně sdílejí své výsledky. Díky internetu a sociálním sítím, lze sdílet s kýmkoliv na celém světě… Až Jana natočí nějaký seriál o každodenním cvičení doma, tak to s tou stravou bude luxusní.

   
 3. Hanka

  03/01/2012 at 22:05

  Dobrý večer,s chutí jsem si přečetla váš článek. Stále jsem věrná zumbě a aquazumbě, a pro zpestření jsme se domluvili s instruktorkou a k zumbě jsme jednou týdně přidali posilování (a tím jsme spojili příjemné s užitečným:-))). A příští týden jdeme s kamarádkou zkusit bossu, tak uvidíme, jak to dopadne.

   
  • Jana Škramlíková, DiS.

   04/01/2012 at 08:57

   Výborně, je vidět, že Vás to baví, to je hodně důležité. A Bossa je velmi dobrá volba. Cvičení s labilní plochou posiluje svaly stabilizačního systému, které jsou v lidském těle velmi zanedbávané a přitom plní důležité funkce, jako je například správné držení páteře, dýchání atd.

    
 4. Dandilka

  31/05/2012 at 17:32

  Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na přípravek Caralluma, o kterém jsou informace na internetu, jako přípravek odbourávající tuk. Samozřejmě je mi jasné, že bez dodržování správné stravy zhubnout nelze, ale myslíte že by tento přípravek byl vhodný na začátek jako doplněk? Děkuji za odpověď.

   
  • Jana Škramlíková, DiS.

   01/06/2012 at 10:22

   Dobrý den, účinky, které slibuje tento přípravek, slibuje i 100 dalších. Hubnoucí účinek samozřejmě přípravek mít může, ale já osobně se těmto preparátům vyhýbám, protože nikdo Vám neřekne, jaké to může mít nežádoucí účinky. Navíc mezi slibované účinky patří silné omezení chuti k jídlu. Po dobrání takového přípravku pak klienti bojují s chutí k jídlu, stejně, jako v době, než začali brát přípravek. Nejlepší je sestavit si jídlo tak, aby jste chutě neměla. Volila bych raději přípravek s dlouho let používanými a osvědčenými látkami, jako je L-carnitin v kombinaci s přírodními stimulanty (kofein, garcinia, guarana, zelený čaj…). A hlavně pohyb ;)

    
   • chroustiik

    01/06/2012 at 10:55

    Dobrý den paní Jano, mohla byste prosím doporučit nějaký konkrétní L-carnitinový přípravek? Všechny, na které jsem zatím natrefila, byly tekuté s obsahem takových „dobrot“ jako acesulfam K atd… A co kombinace s chromem? Děkuji moc!

     
   • Jana Škramlíková, DiS.

    04/06/2012 at 10:32

    Dobrý den, bohužel, také se marně snažím najít tekutý L-carnitin bez obsahu všech barviv, konzervantů a sladidel, která se ve většině přípravků vyskytují.

     

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: