RSS

Rada nad zlato: nejezte plesnivý ananas!

06 čvn

Čerstvý ananas – jelikož se mnohem více než jindy objevuje na našem trhu a za velmi přijatelnou cenu, lidé ho skupují ve velkém. K sehnání je téměř v každém obchodě s potravinami, který prodává i čerstvé ovoce a zeleninu.  Za velmi nízkou cenu ho seženete zejména u vietnamských obchodníků s potravinami. Jenže právě tam je riziko, že koupíte plesnivý ananas největší, jelikož v takových krámcích bývají nevhodné skladovací podmínky. Ovoce je mnohdy celý den vystavené před krámkem na slunci a přes noc se nedostane nikam do chladu, pouze se bedýnka s ovocem strčí za dveře obchodu.

Ananas je velmi často plesnivý, aniž byste si toho na první pohled všimli. I když je plod zasažený plísní, může vypadat krásně. Tyto exotické a jiné plísně, které se mohou na ovoci vyskytovat,  jsou pro člověka velmi nebezpečné.

Chodím se svými klienty na zdravý nákup a nikdy nezapomenu zastavit se v oddělení ovoce u ananasu. Zatím se mi stalo jen 2x, že jsme s klientem narazily na ananas bez plísně, ale v 90% je to naopak.

Jak odhalit plesnivý ananas?

Vždy, když si budete chtít koupit ananas, obraťte ho, a podívejte se na jeho spodní část. I když velmi často z povrchu vypadá  krásně, na jeho spodní části už může být značně rozrostlá plíseň. Tyto plísně nejsou jen na povrchu, ale propouští mykotoxiny dovnitř celého ovocného plodu.
Málokdo se na spodní část ananasu dívá. Když se pak doma ananas porcuje, odkrojí se spodní část, která se vyhodí a nikdo si ani nevšimne, že byla plesnivá.

I když bude ananas bez plísně, stejně je dobré brát exotické ovoce spíše jako zpestření jídelníčku. Dejte přednost raději českému sezónnímu ovoci, jako jsou například jablka, hrušky, hroznové víno, třešně, rybíz, meruňky aj…

 

Vlastnosti: , , ,

4 odpovědi na “Rada nad zlato: nejezte plesnivý ananas!

 1. Kateřina

  16/02/2012 at 17:48

  Dobrý den,
  škoda, že jsem si tento článek nepřečetla dříve. Právě jsem si dala ananas, který sice chutnal dobře, ale ze spod byl plesnivý (toho jsem si všimla, až po snězení půlky ananasu). Teď mě zajímá, co se bude dít? Může mi to nějak uškodit? Předem děkuji za odpověď..

   
  • Jana Škramlíková, DiS.

   17/02/2012 at 08:04

   Dobrý den, uškodit by Vám to nemělo, v podstatě v běžném životě občas sníme potravinu, která může obsahovat plísně a ani o tom nevíme, protože je nevidíme. Také v mnoha restauracích by takový plesnivý ananas pouze odkrojili a zbytek by nám naservírovali třeba do ovocného poháru. Plísně by se měly zničit v žaludku vlivem působění kyselé žaludeční šťávy. Pokud by potravina byla opravdu hodně zaplavená toxiny z plísní, tělo by to mělo poznat a vyvolat zvracení, aby takové toxiny nepouštěla dál do trávicího traktu, kde by se pak mohly vstřebat do krve a dostat se tak do celého organismu.
   Příště už si dáte při koupi ananasu určitě pozor. Zejména tropické ovoce je nutné velmi dobře při nákupu prohlížet.
   Příjemný den

    
 2. MichalStefanka-Coaching

  27/12/2016 at 20:24

  Práve som dojedol ananás, ktorý nebol obrastený plesňou (málo). Nieje to tak, že trošku plesne a týchto toxínov telo posilní a bude odolnejšie? :D V každom prípade uvidím čo so mnou bude v ďalších hodinách a potom sa znovu o pocity podelím.

   
  • Jana Škramlíková, DiS. Kopírování obsahu stránek, nebo jejich částí je bez souhlasu autora zakázáno!

   03/01/2017 at 07:53

   Je to tak, že pokud pro toxiny neni v těle ideální prostředí, nemusí nic způsobit, pokud tam ale je, mohou způsobit problémy. Své je o tom napsané v Čínské studii, kde se na základě vysokého výskytu rakoviny jater u dětí na Filipínách zjistilo při následném laboratorním pokusu, že i když obě pokusné krysy přijímaly aflatoxin z plísně, rakovinu dostaly jen ty, které jedly živočišnou stravu. Ty co jedli rostlinou, rakovinu neměli. Zajímavé že? Doufám, že Vás se nic nestalo a určitě je lepší přijímat toxinů co nejméně ;-)

    

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: