RSS

„Najdi svoje Éčko“

12 dub

Zdá se, že už je téměř nemožné najít potraviny, které by neobsahovaly Éčka. Ovšem tak zlé to ještě není. Každá skupina potravin má zástupce jak s obsahem  velkého množství aditivních látek, tak i zcela bez nich. Důležité je, začít si všímat obalů od potravin.  Mnozí ale oponují slovy „ to bych musel být na nákup celý den, než bych zjistil, kde je a není potravinová chemie“.

A co to zkusit takhle →

Pokaždé, když půjdete nakupovat, zaměřte se na jednu skupinu potravindnes třeba jogurty. Určitě nekupujete domů 10 druhů jogurtů, není tedy nutné přečíst etikety všech jogurtových výrobků v nabídce obchodu a trávit tam tak celý den. Stačí vám prohlédnout si jogurty, které běžně kupujete. Pokud zjistíte, že v některém z nich jsou zbytečné aditivní látky (například pokud je v jahodovém jogurtu syntetické červené barvivo,  místo přírodního), zkuste najít v chladicím boxu jiný, který bude v pořádku. Příště se můžete stejným způsobem zaměřit třeba na sýry, a tak si postupně obměníte obsah nákupního košíku a následně tak zlepšíte kvalitu samotného jídelníčku.

Vím, že je těžké, vyznat se v množství aditivních látek, ale děláte to pro sebe a své zdraví a za to investovaný čas a úsilí stojí. Pro začátek se podívejte, kolik je látek, které se do potravin přidávají → Seznam všech přídatných látek povolených pro použití v potravinách v České republice.

Pokud opravdu máte chuť a odhodlání, zasvětit se do tajů potravinové chemie, začněte prostým pozorováním etiket. Uděláte si tak obrázek o tom, kolik aditivních látek se ve výrobcích, které kupujete, objevuje. Nejlépe je kupovat si potraviny, kde se žádná Éčka nevyskytují. Ovšem pod některými Éčky se schovávají vitamíny a jiné látky, které mohou být pro tělo prospěšné. Je tedy mnohem jednoduší naučit se látky bez nežádoucích účinků na organismus a těm ostatním se raději vyhnout.

Rozdělení „Éček“ podle vlivu na lidské zdraví naleznete ZDE.

 

Vlastnosti: , , ,

2 odpovědi na “„Najdi svoje Éčko“

 1. Michaela ***

  16/05/2013 at 14:27

  Děkuji za článek, který mi připomněl, na co dalšího bych se měla zaměřit. Zkusit Tvůj systém! ;-)

   
 2. Petr

  22/01/2015 at 15:04

  Seznam přídatních látek je nepochybně správný, ačkoli mi v něm trochu chybí škodlivost jednotlivých éček. Orientuju se dle seznamu škodlivosti éček zde http://ecka.pedie.cz/wiki/Seznam_%C3%A9%C4%8Dek ačkoli žádný seznam dle mě není úplně perfektní.

   

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: