RSS

Salát z červené řepy

23 bře

ČERVENÁ ŘEPA

Možná ji znáte pouze ve sladkokyselém nálevu, ale ona má mnohem všestrannější využití. Můžete jí vařit, péct, smažit, udělat z ní hlavní chod, nebo jen salát jako přílohu či zdravou svačinu. Jako většina druhů zelenin obsahuje spousty cenných látek. Mezi vitamíny a minerály obsažené v červené řepě patří zejména draslík, hořčík, železo a vitamin C. V těle řepa podporuje krvetvorbu a slouží jako prevence proti anémii. Obsahuje i hodně kyseliny listové, což je ve vodě rozpustný vitamin ze skupiny B komplexu, který má velký význam zejména v těhotenství.V červené řepě je také křemík, který posiluje vazivo, nehty, stěny cév a pomáhá zbavit se těžkých kovů. Barvivo z červené řepy se používá v potravinářství jako přírodní barvivo betanin (E 162). Můžeme se s ním setkat například v některých mléčných výrobcích s příchutí červeného ovoce.

Je prokázáno, že červená řepa obohacená o bakterie mléčného kvašenímůže působit jako prevence proti nádorovým onemocněním. A přesně tuto kombinaci najdete v tomto salátu. Tak s chutí do toho.

Suroviny:    2 – 3 porce

Příprava:   / délka přípravy 1 hodina

Příprava řepy je v podstatě stejná, jako kdybychom vařili brambor ve slupce. Červenou řepu omyjeme, vložíme do hrnce s vodou, tak aby byla celá bulva ponořená, přidáme lžičku soli a vaříme cca 40 minut. Doba varu záleží na velikosti bulvy, proto je vhodné po 40 minutách vzít nůž s úzkou čepelí a do řepy píchnout, abychom se přesvědčili, zda je uvnitř měkká. Uvařenou řepu necháme vychladit. Rozpůlíme ji a jednu půlku schováme do lednice. Z druhé půlky sundáme slupku a na hrubém struhadle ji nastrouháme. K nastrouhané řepě přidáme přibližně 3 – 5 polévkových lžic pickles z červeného zelí a tofunézu. Vložíme do lednice a necháme uležet. Stačí chvilka, ale můžeme salát nechat uležet i do druhého dne.

Rady a typy:

  • Salát přidejte jako chuťovku k hlavnímu jídlu nebo si ho vezměte sebou do práce jako zdravou svačinku. Můžete k němu přidat plátek celozrnného chleba.
  • Pokud doma nevyrábíte mléčně kvašenou zeleninu (pickles), můžete si koupit kysané červené zelí v obchodě. Ne sterilované a pokud možno bez konzervantů, umělých aromat a sladidel.
  • Co s druhou půlkou řepy? Vyzkoušejte zapečenou cuketu s červenou řepou a tofu.
 

Vlastnosti: , , , ,

2 odpovědi na “Salát z červené řepy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: