RSS

Vražda za kostičku čokolády

20 říj

Často vás honí mlsná? Dojíte oběd a musíte si dát sladkou tečku? Přišli jste domů po náročném dni, konečně si uděláte čas na jídlo, ale ať sníte cokoliv , ne a ne se „dojíst“?  Míváte stavy, kdy by jste vraždili pro kostičku čokolády? Snažíte se snížit hmotnost, ale i když je váš přístup racionální, trápí vás pocity hladu? Pak by vás měl zajímat pojem GLYKEMICKÝ INDEX. Za všechny tyto stavy je zodpovědná vaše nestabilní hladina krevního cukru, se kterou je glykemický index úzce spjat. Jeho znalost vám může pomoci se od těchto stavů odprostit.

Co je to glykemický index?

Glykemický index (dále jen GI) se týká pouze potravin, které obsahují sacharidy (cukry). Je to míra schopnosti  těchto potravin ovlivňovat hladinu krevního cukru (glykemii). Hlavní roli zde sehrává INZULIN a CUKR.

Inzulin je hormon, který se vyplavuje ze slinivky břišní. Jeho úkolem je regulovat hladinu krevního cukru. Pokud u člověka nastane problém s vyplavováním inzulinu, nastane i problém s udržením správné hladiny krevního cukru.  Toto onemocnění se nazývá cukrovka (diabetes). Nejdříve se glykemického indexu využívalo právě u lidí  s cukrovkou, u nichž bylo zvláště důležité, zaměřit se na potraviny, které by udržovali stabilní glykemii.  Později se ale začal využívat i bez vazby na toto onemocnění. I člověku se zdravou slinivkou totiž může nevhodná strava nepříjemně ovlivňovat hladinu krevního cukru.

Čím vyšší je GI konzumovaných potravin nebo jídel a čím více takových jídel za den sníme, tím více bude naše hladina krevního cukru kolísat. Následkem toho bývá zvýšená chuť na sladké,  večerní návaly hladu, nebo se nám nedaří zhubnout, i když dodržujeme racionální dietní režim. Konzumace jídel s vysokým GI také zvyšuje riziko vzniku nadváhy, později obezity a cukrovky. Pokud ale budeme jíst potraviny s nízkým GI, naše hladina glykemie se bude udržovat v normě a těmto nepříjemnostem  se můžeme vyhnout.

Cílem naší stravy by tedy měla být vyrovnaná hladina glykemie.

Pokud chcete udělat změnu a cítit se lépe, podívejte se  zde, kde najdete více podrobných informací a můžete využít v praxi ověřených postupů.

 

Vlastnosti: , , ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: